Nordlux Dial 45 pendel er en moderne pendel med nordisk enkelhed, rene linjer og et opdateret look inspireret af lysdesign fra 50’erne og 60’erne.
Dial 45 fås i hvid og sort. Den åbne og geometriske skærm lader masser af lys skinne igennem og skaber en dekorativ uplight-effekt, når lampen er tændt.
Dial er en moderne og nutidig lampefamilie med et strømlinet formsprog. Den åbne skærm giver lampen et let og geometrisk udtryk, som passer godt ind i nordiske og moderne hjem.
Den hvide variant giver et roligt og diskret udtryk, mens den sorte variant skaber mere kontrast og et grafisk look.
Nordlux Dial 45 pendel har en åben skærm, som skaber en dekorativ uplight-effekt, når lyset er tændt.
Skærmens åbne form giver mulighed for, at masser af lys kan skinne igennem lampen og bidrage til en let og stemningsfuld belysning.
Dial 45 er designet af Says Who, et dansk designstudio med rødder i skandinaviske designtraditioner.
Designet kombinerer enkelhed, funktion og et karakteristisk formsprog inspireret af klassiske lysdesigns.
Nordlux Dial 45 bruger én E27-pære med maksimal effekt på 40 W. Lyskilde medfølger ikke.
Lampen kan dæmpes ved at tilvælge en dæmpbar pære.
Nordlux Dial 45 er et oplagt valg, hvis du ønsker en pendel med nordisk enkelhed, åben skærm og dekorativ uplight-effekt.
Med valget mellem hvid og sort kan lampen tilpasses forskellige indretninger, mens den store skærmdiameter på 45 cm gør den velegnet over spisebord, køkkenø eller som dekorativ pendel i stuen.
| Brand | Nordlux |
|---|---|
| Model | Dial 45 |
| Produkttype | Pendel |
| Designer | Says Who |
| Farver | Hvid og sort |
| Primært materiale | Metal |
| Sekundært materiale | Plast |
| Område | Indendørs |
| IP-vurdering | IP20 |
| Pærefatning | E27 |
| Antal fatninger | 1 |
| Maksimal pæreeffekt | 40 W |
| Lyskilde medfølger | Nej |
| Kan dæmpes? | Ja, kan dæmpes ved at tilvælge en dæmpbar pære |
| Passer til lampeudtag med krog | Nej |
| Parallelforbindelse | Nej |
| Spænding | 220-240 V |
| Ledningens farve | Hvid variant: hvid / Sort variant: sort |
| Ledningens længde | 200 cm |
| Ledningens materiale | Plast |
| Højde | 17,5 cm |
| Bredde | 45 cm |
| Længde | 45 cm |
| Baldakin, mål | 12 cm |
| Skærmdiameter | 45 cm |
| Nettovægt | 1,39 kg |
| Hvilke farver fås Nordlux Dial 45 i? | Nordlux Dial 45 fås i hvid og sort. |
|---|---|
| Hvilken pære bruger Nordlux Dial 45? | Dial 45 bruger én E27-pære med maksimal effekt på 40 W. Lyskilde medfølger ikke. |
| Kan Nordlux Dial 45 dæmpes? | Ja, lampen kan dæmpes ved at tilvælge en dæmpbar pære. |
| Hvem har designet Dial 45? | Dial 45 er designet af Says Who. |
| Hvor stor er Nordlux Dial 45? | Dial 45 har en skærmdiameter på 45 cm og en højde på 17,5 cm. |
Der er ingen anmeldelser af dette produkt.
Log indProdukter vises her